WordPress Domain / Alan Adı Değiştirme

WordPress Domain / Alan Adı Değiştirme

WordPress Domain / Alan Adı Değiştirme: Öncelikle herkese selam bugünkü konumuz wordpress kurulu sitenizin domain adını değiştirme.
Böle bir değişimi şahsen tasvir etmiyorum ama zor kalırsanız yapmanız gerekenleri sizlere anlatan bu konuyu açtım.


Neden tasvir etmiyorum;
• Öncelikle tüm arama motorları sitenizin şuan ki adıyla indekslemesini yaptığı için domain adınız bir nevi sitenizin kimliği olmuş olmakta ve yeni site adınıza taşınan veriler indeksleme kaybına sebep olabilir.
• Çoğu arama motorlarındaki sırlamanızda kayıplar meydana gelebilir ki tekrar eski haline alması epey bir zaman alabilir. (Yalnız bu kısım alan adınızın arama motorlarına değiştirildiğine dair bilgi vermeniz ve doğrulamanız gerekmektedir.)
• Ziyaretçileriniz sizleri bu site adınızla bilirken yeni sitenizin adına alışmaları biraz zaman alabilir buda size ziyaretçi kaybına sebep olabilir.


Gelelim yeni alan adınızın değiştirme yöntemine;
Eski Alan Adınızda Yapmanız Gerekenler:
• Öncelikle şuan ki domainiz de ki verileri yedeklemeniz gerekiyor.
• Ftp den FileZilla benzeri herhangi bir FTP Client programlarıyla sitenizde ki tüm dosyaları bilgisayarınıza yedeklemelisiniz.
• PHPMyAdmin sayfasında sitenize ait verilerinizin yedeğini almalısınız.

Yeni Alan Adınızda Yapmanız Gerekenler:
• Öncelikle taşıyacağınız eski alan adınızın tüm yedeğimizi yüklememiz gerekiyor.
• Ftp için kullandığınız programla bağlantı kurarak yedeklediğiniz verileri site içerisine atmalısınız.
• Attığınız dosya içerisinde wp-config.php dosyanızı yeni sitenizde bulunan veri tabanınızın bilgilerini girerek kaydettik den sonra siteye atmalısınız.
• Eski sitenizden çıkarttığınız veri tabanını yeni sitenizde PHPMyAdmin kısmından içeri aktararak taşıma işlemini bitirmiş oluyor.

Bildiğiniz gibi wordpress de sitenizi taşıdığınızda sitenizin ana sayfası olduğu gibi gelir ama site içerisinde bulunan herhangi bir linke tıkladığınızda siteniz eski alan adına yönlendirilir. Bu durum wordpress alan adı değiştirmede sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.


Gelelim Bu Sorunun Çözümüne;
• Yeni alan adınızın veri tabanın da wp_options tablosunu açarak SQL kısmından bazı komutları girmelisiniz.

UPDATE wp_options SET option_value = replace(option_value, ‘http://www.eskialandiniz.com’, ‘http://www.yenialanadiniz.com’) WHERE option_name = ‘home’ OR option_name = ‘siteurl';

Bu işlemden sonra sitenizde bazı ayarlarınız yeni alan adınıza tanıtılmış oldu.

  • Yukarıdaki işlemi yaptıktan sonra sırada sitenize eklediğiniz yazılarınız için yeni alan adınızla değiştirmeniz gerekmektedir. Aksi halde tıkladığınız her konu eski alan adınıza yönlendirecektir.
UPDATE wp_posts SET guid = replace(guid, ‘http://www.eskialanadiniz.com’,’http://www.yenialanadiniz.com’);
  • Sıradaki işlemimiz sitenizde ki görsellerinizin yeni alan adıyla uyumlu çalışmasını sağlamaktır. Aksi halde resimleriniz gözükmez.
UPDATE wp_posts SET post_content = replace(post_content, ‘http://www.eskialanadiniz.com’, ‘http://www.yenialanadiniz.com’);

Bu işlemlerden sonra wordpress domain değiştirme işlemeniz tamamlanmıştır. Sırada yapmanız gerekenler yeni alan adınızı arama motorlarına eski alan adınızdan taşındığını bildirmeniz gerekmektedir. Aksi halde arama motorlarındaki indekslemeniz eski domain adınızı barındırdığı için prestij ve ziyaretçi kaybına uğrayabilirsiniz. Şunu da eklemekte fayda var eğer ki taşıma işleminiz arama motorlarına bildirmezseniz ve doğrulamazsanız siteniz spama düşürür ki buda sizi fake bir site olduğunuzu belirtir.

Son kez .htaccess dosyanızda eski alan adı geçen yerleri değiştirmeyi de unutmayın kalın sağlıcakla.

WordPress Domain / Alan Adı Değiştirme

Saygılarımla.

wordpress-domain-alan-adi-degistirme

Comments are closed.