htaccess ile Gzip Sıkıştırma

htaccess ile Gzip Sıkıştırma

htaccess ile Gzip Sıkıştırma: Bildiğimiz gibi çoğu webmasterlar site kurarken site inşa etmek yerine inşası tamamlanmış scriptler kullanırlar geri kalanı ise dekorasyon olayı temadır.

Sizlere bugün vereceğim kodla bazı scriptlerin GZIP kullanmadığından dolayı sitenin yavaşlamasını engelleyen htaccess kodlarıdır. Bu verdiğim kodlar çoğu scriptler de iş yapsa da bazılarında ise yaramayabilir. Sizlerden ricam bu bilgiyle denediğiniz script wordpress, opencart, drupal, joomla gibi siteleriniz den aldığınız sonuçları bu sayfada paylaşmanız. Sizden sonrakileri de düşünelim bu konuda da yardımlarınız olsun. Neyse gelelim htaccess kodlarımıza vereceğim kodları sitenizde bulunan htaccess dosyasına yapıştırmanız. Tabi bunu yapmadan önce site hızı test sitelerinden önce şuan ki hızınızı öğrendikten sonra denerseniz sonuç hakkında daha iyi fikre sahip olabilirsiniz.

# compress text, html, javascript, css, xml:
AddOutputFilterByType DEFLATE text/plain
AddOutputFilterByType DEFLATE text/html
AddOutputFilterByType DEFLATE text/xml
AddOutputFilterByType DEFLATE text/css
AddOutputFilterByType DEFLATE application/xml
AddOutputFilterByType DEFLATE application/xhtml+xml
AddOutputFilterByType DEFLATE application/rss+xml
AddOutputFilterByType DEFLATE application/javascript
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-javascript
AddType x-font/otf .otf
AddType x-font/ttf .ttf
AddType x-font/eot .eot
AddType x-font/woff .woff
AddType image/x-icon .ico
AddType image/png .png

htaccess ile Gzip Sıkıştırma

Bilgi: Site hızınızın iyi olması sitenizde gezen kullanıcıların sitenizden hızlı bir şekilde yaralanarak istediği sonuca varmasını sağlar. Bu durum diğer arama motorları tarafından ise takip edilir ve sizin siteniz hakkında iyi sonuçlar doğurur.

Kendi sitemde denediğim bu kod sayesinde sitemin hızı %45 ve %75’lik bir farkla iyi sonuç almıştır. Bu durum ne kadar az görünse de kimine göre şuan için kullanılabilir stabil bir kodlamadır. Olumlu ya da olumsuz sonuçlarınızı bekliyorum.

Gzip Sıkıştırma htaccess ile

htaccess-ile-gzip-sikistirma

Comments are closed.