DNS Nedir?

DNS Nedir?

DNS Nedir: Domain Name System kelimelerin kısaltılmışıdır, DNS’nin Türkçe anlamı “Alan İsimlendirme Sistemi” olarak bilinir.

Peki ne işe yarar?

DNS 256 karaktere kadar uzayabilen domain adlarını ip adreslerine çevirmek için kullanılır.

Sizlere DNS’nin ne olduğunu şu şekilde anlatayım. Örneğin telefon rehberinizdeki o kadar numarayı aklınızda tutmanız imkânsızdır ki düşünün rehberinizde 500 kişi var hangisinin numarasını aklınızda tutacaksınız. DNS bu konuda işte size yardımda bulunarak nasıl ki telefon rehberinizdeki numaraya isim atayıp kaydediyorsunuz aramak istediğinizde ismini yazıp aramaya bastığınızda istediğinizi yapıyorsanız, DNS’nin de mantığı bu şekildedir. Uluslar arası rehbere sitenizi ve sitenizin ipsini yazarak kaydettiğinizde kişiler sizi ip adresi yazmak yerine domain adınızı yazarak ulaşabiliyor.

Daha ayrıntılı bir şekilde anlatmak gerekirse şöyle anlatayım sunucunuzda bulunan DNS Server’iniz yönlendirme yapacağınız domainiz bir takım girdilerini ekledikten sonra sizin sunucunuza ulaşabilir duruma gelecektir.

SOA

NS

MX

CNAME

A

PTR

(DNS Nedir)

Gibi bir takım DNS türlerini eklemeniz sunucunuzdaki e-posta, uzaktan dosya yönetimi gibi özellikleri kullanabilmeniz için mecburidir.

Standart olarak yukarıda verilen DNS türleri kullanılmaktadır.

SOA: DNS Server’inin her domain için birden çok temel davranış biçimleri için kullanılır.

NS: Domain izin yönlendirilmiş ipnize karşılık verme için kullanılır.

MX: E-Posta hesaplarınızı doaminize yönlendirmek için kullanılan iletişim türüdür. Ayarlarınız tam yapılmamış ise e-posta alamaz ya da gönderemezsiniz.

CNAME: Domailerinizin başına “www” eklemek için ve Uzaktan Dosya Yönetmeniz için ftp hesabınıza bağlamak için kullanılır. Örneğin www.siteadiniz.com

A: Sunucuya dışarıdan gelen bağlantıları yol göstermek için kullanılır.

PTR: Tüm verilerinizin dışarıdan gelen bağlantılara doğrultusunda doaminizin sizin sunucunuzda barındırdığınızı bildiren iletişim türüdür.

Umarım işinize yarar 🙂

Saygılarımla,

dns-nedir

 

Comments are closed.