Centos Web Panel SSL Bağlantı Ayarları

Centos Web Panel SSL Bağlantı Ayarları: Diğer yazımızda sizlere Centos Web Panel (CWP) kurulumunu anlatmıştık. Kurulumu gerçekleştirenlerin kullanıcıların bu makalemde anlatacağım konu ile ilgili sorunlarının olduğunu düşünerekten yazıyorum.

Bildiğiniz üzere Centos Web Panel kurulumunu yapan kullanıcılarımızın panel adresine “https” yani SSl üzerinden bağlanmaya çalıştıklarında SSL sertifika hatası ile karşılaşabilmektedir. Bu sorun aslında sorun değil de ufak bir değişiklik gerektiren işlemden kaynaklanıyor. Centos Web Panel kurulumu yapılırken kurulum esnasında sistem otomatik olarak sunucunuza ait SSL sertifikasını da üretmekte yalnız üretmiş olduğunuz sertifika aktif olarak kullanılmamaktadır. Yapmanız gerek çok basit bir olay aşağıda anlattığım şekilde uygulama yapar iseniz sunucunuza “https://ip-adresiniz:2031” adresi şeklinde bağlanabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken husus SSL sertifika adı sunucunuzun ip adresiyle aynı olmasıdır.

Centos Web Panel SSL Bağlantı Ayarları

Sunucumuza “putty” benzeri bir programla bağlanıp sunucumuza root yetkisiyle giriş yapmakla başlıyor. Sunucumuza giriş yaptıktan sonra vi editörü ile sunucudaki dosyamız üzerinde onama yapmamız lazım.

“vi /usr/local/cwpsrv/conf.d/cwp-ssl.conf”

Yukarıda yazan kısmı putty benzeri programa kopyalayarak açalım.

Açılan dosya içerisinde.

Listen 2031
 
    ServerName 123.456.789.012
    SSLEngine on
    SSLCertificateKeyFile /etc/pki/tls/cwp-123.456.789.012.key
    SSLCertificateFile /etc/pki/tls/cwp-123.456.789.012.cert
    SetEnvIf User-Agent ".*MSIE.*" nokeepalive ssl-unclean-shutdown

Yukarıdaki örnekteki gibi bir bölüm gözükecektir. Bu bölüm dikkat etmemiz gereken kısım “SSLCertificateKeyFile” ve “SSLCertificateFile” buradaki sertifikaların sunucumuzun ip adresiyle aynı olmasıdır. Aynı ise sorun yok devam edebiliriz. Değil ise CWP panelimizden yeni SSL sertifikası oluşturmamız gerekecek tabikide sunucumuzun ip adresiyle aynı şekilde. Aynı olarak var sayıyorum ve bu dosya içerisinde değiştirmeniz gereken kısmı aşağıda gösterdiğim şekilde uyguluyoruz.

Listen 2031
 
    ServerName *
    SSLEngine on
    SSLCertificateKeyFile /etc/pki/tls/cwp-123.456.789.012.key
    SSLCertificateFile /etc/pki/tls/cwp-123.456.789.012.cert
    SetEnvIf User-Agent ".*MSIE.*" nokeepalive ssl-unclean-shutdown

Bu şekilde düzenlememiz gerekir düzenleme yaptığımız kısımlar sunucumuzun ip adresi belirtilen yerleri “*” işareti ile değiştiriyoruz.

Değiştirdikten sonra kaydediyoruz.

Sonrasında “service cwpsrv restart” yazarak CWP’mizi yeniden başlatıp yeni ayarlamaların aktif olmasını istiyoruz. Son olarak yeniden başladıktan sonra CWP’mize “https://ip-adresi:2031” şeklinde bağlanarak ayarlarımızı test ediyoruz.

Umarım işinize yaramıştır. Sorun yaşayanlarınız olursa lütfen mail yoluyla irtibata geçebilirsiniz, yada yorum atarak sorununuzu benimle paylaşabilirsiniz.

centos-web-panel-ssl-baglanti-ayarlari

Comments are closed.