Asp.Net ViewState Gizleme

Asp.Net ViewState Gizleme: Bu gün sizlere Asp.Net form üzerinden çalışan arkadaşlar için sıklıkla karşılaşılan bir konu üzerinde yardımcı olmaya çalışacağım. Bildiğimiz üzere Asp.Net web projelerimiz de tarayıcılarımızın kaynak kısmında “ViewState” adında bir kod parçacığı bulunmakta. Her ne kadar zararsız ve sitemizin çalışması ile ilgili bir sorun yaşatmasa bile SEO ile ilgilenen arkadaşlar site analizlerinde yetersiz içerik ve kod fazlalığı gibi uyarılarla karşılaşabilirler. Hal böle olunca bazı arkadaşların işine yarayabileceğini düşünerek nasıl bir çözüm yolu izlememiz gerekir sizinle paylaşacağım.

Asp.Net ViewState Gizleme

ViewState Nedir?

Asp.Net bir sitede yapılan işlemlerin saklanması ilgili işleri ViewState kısmında barındırır.

Öncelik ile yapmamız gereken “ViewState” kodlarının fazla olduğu sayfalarımızı projemizde açalım.

1.Adım “.aspx” dosyamızı açarak aşağıdaki örnekteki gibi (EnableViewState=”false”) komutumuzu ekleyelim.

<%@ Page Language="C#" EnableViewState="false" AutoEventWireup="true" CodeFile="default.aspx.cs" Inherits="_default" %>

2.Adım “.cs” dosyamızı açarak yine aşağıdaki örnekteki gibi dosyamıza uygulayalım.

public partial class _default : System.Web.UI.Page
{
  protected void Page_Load(object sender, EventArgs e)
  {
 
  }
	protected override void SavePageStateToPersistenceMedium(object state)
  {
    //base.SavePageStateToPersistenceMedium(state);
  }
 
  protected override object LoadPageStateFromPersistenceMedium()
  {
    return null; //return base.LoadPageStateFromPersistenceMedium();
  }
 
  protected override object SaveViewState()
  {
    return null;// base.SaveViewState();
  }
}

Bu işlemlerden sonra dosyalarımızı kaydederek sunucumuza gönderelim. Kontrol ettiğimiz “ViewState” fonksiyonumuzun bulunduğu kısımda ki “Value” alanımız boş gözükecektir. Sitemiz çalışması ile ilgili her hangi bir problem yaratmayacağından her hangi bir sorunla nadir karşılaşırsınız. Belki çok önemli bir konu değildir çünkü nasıl olsa kullanıcılar görmüyor diyebilirsiniz ama şunu da belirtmek gerekirse arama motorları sitenin kaynağını inceleyerek size gerekli değerlendirmeleri verdiği için site kaynağınızda bu kadar kalabalık lığa da gerek yok.

Size tavsiyem arama motorları ile haşır neşir iseniz ve Asp.Net kodlamaları ile ilgili pek bilginiz yok ise bu kodları sitenize uygulamanız gerekir.

asp-net-viewstate-gizleme

Bu işlemleri yapmadan önce birkaç farklı sitede yaptırdığım site analiz sonuçlarında 40 ile 60 arası puan alan sitemiz şuan 60 – 80 arası puan almakta ve etkisi de aynı şekilde arama motorları tarafından olumlu bir şekilde sonuçlanmıştır.

Asp.Net pek bilgim olmasa da işe yarar sizin de işinize yarayabileceğimi düşündüğüm pratik bilgileri sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Facebook, Twitter ve Google+ üzerinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

Comments are closed.